The following are bankruptcy petitions for individuals and businesses in Cambria, Indiana, Somerset, Blair and Bedford counties. They are taken from lists published in the Pittsburgh Legal Journal.

All are Chapter 7 unless otherwise specified.

Bankruptcy definitions: Chapter 7, liquidation, debtor sells assets in return for discharge of debts; Chapter 11, financial reorganization, debtor reorganizes under court supervision; Chapter 13, debtor arranges plan to repay debts.

Adams: Marcia L., Cresson, Chapter 13.

Amick: Kenton A. Jr., Hollidaysburg.

Anderson: Kenneth M.; Sandra L., Breezewood.

Archdeacon: John M., aka John M. Archdeacon Jr., Hollidaysburg.

Bahorik: Brian J.; Erin N., Summerhill.

Barnett: Timothy M., Johnstown.

Becker: Brandi, Hollidaysburg.

Bianco: Ronald E.; Sharon M., aka Sharon M. Whitfield, Punxsutawney, Chapter 13.

Bisel: Catherine, Confluence.

Blevins: Kelly T.; Kelly M., Everett.

Blockburger: Christopher A.; Shauna M., Johnstown.

Blough: Steven L.; Amanda M., aka Amanda M. Mock, Johnstown.

Bonar: James F.; Theresa A., Latrobe.

Bosar: Ronald M., Boniface.

Brallier: Mary S., Everett.

Bronson: Wesley D., Latrobe.

Bunk: Donna L., Windber.

Burgess: Tonya J., Altoona.

Butler: Merry M., aka Marry M., Hollidaysburg.

Carroll: Penny, Jenners, Chapter 13.

Carroll: Timothy L.; Kathi L., Hollidaysburg.

Carruthers: Nicole D., Bellwood.

Casado: Ronald M., Nanty Glo.

Casteel: John A. Jr.; Autumn M., aka Autumn M. Beere, Altoona.

Chaplin: Velma J., aka Delma J. Chaplin, aka Velma H. Chaplin, aka Jean Chaplin, Gallitzin.

Clark: Marl L. Jr.; Sheila M., Everett.

Clark: Max Dwayne; Sandra J., Friedens.

Cochran: Paul D. Jr.; Lisa J., Duncansville.

College: Mary A., Schellsburg.

Collins: Dennis G. Jr., Somerset.

Conner: Thomas R., Champion.

Cunningham: Renee D., Woodbury.

Curtis: Scott W., Indiana.

Cressley: George F., Clymer.

Croft: Patrick M., Hollidaysburg.

Dallas: Phil A., Windber.

Debartolome: Robert F., Altoona.

DeWitt: James H. Sr.; April A., Hooversville.

Dibert: Kimberly A., Claysburg.

Dill: John E., Johnstown.

Dittsworth: Deborah Ann, Duncansville.

Donley: Daniel W., Cairnbrook.

Dunlap: Heidi Marie, Latrobe.

Eichenlaub: Alice J., Cresson.

Eicher: Emory P. III; Sherry D., Armagh.

Elias: Esper, Northern Cambria.

Emerick: Bernell J. Jr.; Margaret J., Jenners.

Eutin: Richard R., Somerset.

Fadness: Cory L., Somerset.

Fisher: Travis R.; Amy M., Ebensburg.

Fockler: Edward L. II; Carol J., Nanty Glo.

Forster: Cherri L., Johnstown.

Fowler: Matthew, Carrolltown.

Frey: Edward A.; Linda A., Confluence.

Garrity: Kevin F., Champion, Chapter 13.

Geary: Beryl A. Jr., Boswell.

Getty: John W., Tyrone.

Gindlesperger: David L., Berlin.

Grabosky: Cathy A., Gallitzin.

Gracik: Richard J., Johnstown.

Grassmyer: Prentiss L., Altoona.

Gray: Gail, Johnstown.

Griffin: William J.; Bonnie R., Altoona.

Grove: Patricia A., Nanty Glo.

Grubb: Craig A., New Enterprise.

Hall: Diane E., Johnstown.

Hanley: James W., Somerset.

Harker: Donna L., Hollidaysburg.

Harris: Thomas R. Sr.; Judith K., Glasgow, Chapter 13.

Hatfield; Norman D.; Amber L., Altoona.

Heider: Lacey L., Hollsopple.

Hemphill: J. Leroy Jr.; Ronda L., Johnstown.

Herist: Carol L., Altoona.

Hertzog: Jeffrey J., Duncansville.

Hesbacker: Charles W. Jr., Hollidaysburg.

Hillard: Kevin L., Tyrone.

Hoover: Paul F.; Bobbi A., Altoona.

Horner: Christopher Nathan, aka Chris Horner; Melissa Ann, aka Melissa Ann Niton, Johnstown.

Howlett: Scott, Indiana.

Hoyland: Earl E. Jr.; Annabel, Johnstown.

Hunt: Joseph A.; Suzanne T., Johnstown.

Hunter: Gary J., Patton, Chapter 13.

Ireland: Stewart M., Ligonier.

Jackson: Arthur J., Johnstown.

Jeske: William Robert; Kellie J., Johnstown.

Jones: James C.; Theresa D., Gallitzin.

Jones: Jason Adam; Haily Malinda Marker-Jones, aka Haily Malinda Marker, aka Haily Malinda Anderson, Somerset.

Jubara: Francis J. Jr., aka Frank Jubara; Belinda J., Lilly.

Kelley: Dan E., Altoona.

Kenawell: Robert R., Altoona.

Kensinger: Michael; Leslie A., Tyrone.

Kent: Catherine Marie, Gallitzin.

Kent: Robert F. Jr., Gallitzin.

Kephart: Timothy A.; Terri L., Altoona, Chapter 13.

Kimmel: Kristen Michelle, Stoystown.

Kirsch: David P., Carrolltown.

Kohler: Mary Beth, Johnstown.

Komara: Jolene M., Johnstown.

Knott: Brad A., East Freedom.

Kyle: James L., Johnstown.

Lamborn: Donald R.; Minnita P., Altoona.

Learn: Steven P., aka Steve Learn, Commodore.

Lekawa: Daniel M., Latrobe.

Letosky: Michelle J., Somerset.

Lidwell: Cynthia M., Cresson.

Lipsinic: Beth Ann, Ebensburg.

Little: Edward J., Ashville.

Long: Kim Matthew; Lisa A., Imler.

Loya: Ronald G. Sr.; Alice Ruth, Mineral Point.

Luciano: Matthew A.; Rose M., Altoona.

Mallory: Linda D., Somerset.

Manculich: Dennis P., Windber.

Manges: Tammy E., Somerset.

Markey: David F.; Timberly A., aka T.A. Markey, Duncansville, Chapter 13.

McCaulley: Daniel L.; Lisa M., Altoona.

McClaskey: Jane E., Altoona.

McCloskey: Patrick A.; Myrtle E., Gallitzin.

McDowell: Joseph D., Ligonier.

Michaels: Heather M., Altoona.

Michaud: Rosemarie, Indiana.

Miller: David R., aka M&M Speed Equipment, Johnstown.

Miller: Melissa M., Berlin.

Miller: Wayne P., Johnstown.

Morgan: Brian K. Sr.; Kimberly A., Johnstown.

Morgan: Jacob R. Jr., East Freedom.

Morris: Melinda Ann, Latrobe.

Mort: Kenneth R.; Dorothy M., aka Dorothy M. Geddes, Hollidaysburg.

Moskey: Freda J., Boswell.

Motter: William J.; Mary B., Everett.

Murtiff: Michael E.; Melissa A., Duncansville.

Myers: Dennis S.; Roberta A., Latrobe.

Myers: Joseph A., Everett.

Myers: Mary E., Somerset.

Nastase: Bret J., Irwin.

Newell: Lisa Ann, Ligonier.

Oakes: Jason L.; Rebecca L, Altoona.

Ohler: George L., Windber.

Olenchock: Jonathan P., Indiana.

Pabon: Michael, Bedford.

Patrick: James C. Jr.; Rebecca L., Windber.

Patterson: Paula C.; Arthur E. Jr., Indiana.

Pensyl: Charles E., Osterburg.

Peterson: Jerry Lynn; Diane Marie, Johnstown.

Phillips: Joseph L.; Mary Lou, Friedens.

Piper: Dennis L. Jr.; Carole A., Shelocta.

Pittman: Joshua A., Imler.

Plummer: Christopher A.; Christie M., Summerhill.

Podrasky: Gregory M.; Beth A., Johnstown.

Pringle: James Paul, aka Schellsburg Gulf; JoAnne, Schellsburg.

Rice: Cleo Y., Windber.

Rogers: Doris Harper, Johnstown.

Russell: Henry B. Jr., Davidsville.

Sanchez: Michael J., Altoona, Chapter 13.

Sanders: Jessecca L., aka Jessecca L. Kuhn, Johnstown.

Schiffhauer: Michael, Johnstown.

Schmucker: Scott W., Rockwood.

Shaner: Shawn P.; Jennifer R., Cresson.

Shankel: Kathryn E., Johnstown.

Shauf: Rose M., Portage.

Shaw: Edward J.; Renee A., Patton.

Shock: Kelly M., Altoona.

Smith: Sheldon W., Martinsburg.

Snyder: Macklin D.; Nancy L., Punxsutawney.

Solich: Stacy, Johnstown.

Stahl: Kelly J., Altoona.

Stengel: Harold D. Sr.; Elizabeth M., Altoona.

Stephens: Jerry Darnell, Hollidaysburg.

Sterner: Matthew R.; Sandra E., aka Sandra E. Butler, Cairnbrook.

Stitt: Robert F., Hollidaysburg.

Stout: Cheryl A., aka Sue C., Altoona.

Sweigart: Barry L. Jr.; Yulonda K., Breezewood.

Tajc: Paula J., Fishertown.

Tallentire: Thomas Allen Jr.; Melissa R., aka Melissa R. Pirl, aka Melissa Rae Tallentire, Somerset.

Tewart: Gene A.; Paula A., Portage.

Tholen: Brian J.; Laura A., Schellsburg.

Tighman: Carol A., Somerset.

Tomak: Edward W.; Lisa M., Johnstown.

Tressler: Joshua V., Windber.

Vann: Frank R., Johnstown.

Varholak: Robert J.; Roberta L., Seward.

Veckov: Joseph S.; Brenda L., Altoona.

Wagner: Pamela L., Indiana.

Watkins: Kenneth W.; Mary J., Johnstown, Chapter 13.

Wilson: Michelle, aka Michelle Kreiser, Johnstown.

Weaver: Jack A.; Georgia L., Johnstown.

White: Michelle M., Latrobe.

White: Troy D., Altoona.

Wicks: Ronald M., Beaverdale.

Williams: Jason C., Alum Bank.

Williams: Michael P.; Jamie L., Cresson.

Winkler: Fred S., Altoona.

Winter: Sean David, Somerset.

Wolf: John J. Jr., Altoona.

Woodnorth: Alan R., Johnstown.

Recommended for you